Dominanta – jak policzyć w Excelu?

Udostępnij na:

Dominanta czyli moda, modalna to wartość, która w danym zbiorze występuje najczęściej. Przy kliku elementowych zbiorach niezwykle łatwo jest wskazać taką wartość. W zbiorze: 1,2,2,3 bez trudu możemy wyznaczyć dominantę. Jest to „2”.  Przy analizie większych zbiorów rzut oka na zbiór już nie wystarczy by wskazać wartość modalną. Wtedy najlepiej posłużyć się wykresem słupkowym. Za jego pomocą bardzo szybko poznamy dominantę naszego zbioru. O dominacie i sposobach jej wyznaczania krok po kroku możecie przeczytać  w artykule „Dominanta” w boskie Miary Tendencji Centralnych . Dominantę możemy też obliczyć w Excelu. Jak?

Posłużmy się przykładem. Standardowo już wcielmy się w role sprzedawcy butiku z odzieżą, który w minionym miesiącu sprzedał 5 markowych koszulek w następujących cenach: 100 zł, 120 zł, 120 zł, 120 zł, 180 zł. Teraz chce się dowiedzieć: „które koszulki, po jakiej cenie, sprzedawały się najczęściej?”. W tym celu musi obliczyć właśnie dominantę.

W pierwszym kroku nasz sprzedawca powinien przygotować sobie bazę w Excelu. Zakodować wszystkie wartości, jakie chce poddać analizie. Opracowana baza powinna wyglądać tak:

Przykład baz danych do obliczenia dominaty w Excelu

Kiedy baza już jest gotować, można przystąpić do obliczeń. Aby obliczyć  dominantę trzeba zastosować odpowiednią formułę w programie Excel. W dowolnej, pustej komórce arkusza kalkulacyjnego nasz sprzedawca wpisuje:

Formuła pozwalająca wyliczyć dominatę w Excelu

B2 i B6 to komórki pierwszej i ostatniej wartości naszego zbioru. Jeśli wartości naszego zbioru zostałyby zapisane np. w kolumnie C wtedy zastosowana przez nas formuła wyglądałaby następująco: =wyst.najczęściej(C2:C6). Wszystkie wartości naszego zbioru możemy zaznaczyć przeciągając kursor myszki od pierwszej (B2) do ostatniej (B6)  wartości analizowanego zbioru.  Przykład poniżej:

Aby obliczyć dominatę w excelu należy wpisać odpowiednią formułę, a następnie zaznaczyć wartości, dla których chcemy obliczyć statystykę

Teraz wystarczy zamknąć nawias i wcisnąć ENTER. Program Excel automatycznie obliczy wartość dominaty naszego zbioru.

Wartość dominaty to 120 zł. Co to oznacza? Spośród 5 sprzedanych markowych koszulek najczęściej nabywców znajdywały te w cenie 120 zł.

Obliczenie dominaty w Excelu

Na koniec zobaczmy  raz jeszcze cały proces wyliczania  dominanty w Excelu. Poniżej krótki tutorial.

Udostępnij na:

Comments are closed.