Mediana – jak policzyć w Excelu ?

Udostępnij na:

Mediana to wartość środkowa dzieląca zbiór danych „na pół”. Poniżej i powyżej wartości wskazanej przez tą statystykę znajduje się 50% wyników danego zbioru. Wzór na pozycję mediany jest następujący: pozMe= (n+1)/2. Przed wyznaczeniem jednak pozycji mediany należy uszeregować wartości naszego zbioru od najmniejszych do największych lub od  największych do najmniejszych. Więcej informacji na temat tego jak obliczyć medianę krok po kroku możecie znaleźć w artykule Mediana w boksie „Miary Tendencji Centralnych”. Ale medianę możemy obliczyć też w Excelu. Jak? Bardzo prosto.

Otóż, weźmy sprawdzony przez nas przykład właściciela sklepu z ekskluzywną odzieżą, który w minionym miesiącu sprzedał 13 sztuk odzieży w następujących cenach: 50 zł, 50 zł, 75 zł, 85 zł, 85 zł, 90 zł, 90 zł, 120 zł, 250 zł, 250 zł, 350 zł, 50 zł, 75 zł,  a teraz chce dowiedzieć się jaka jest przeciętna cena sprzedanych przez niego ubrań, czyli de facto chce wyznaczyć wartość mediany. Nasz sprzedawca chcąc przeprowadzić całą analizę w Excelu, najpierw musi wartości wszystkich sprzedanych przez siebie ubrań zakodować w programie. Gotowa baza w Exelu powinna wyglądać tak:

Przykładowa baza danych w Excelu do obliczenia mediany

Teraz aby obliczyć  medianę należy zastosować odpowiednią formułę w programie Excel. W dowolnej, pustej komórce arkusza kalkulacyjnego wpisujemy:

Aby obliczyć medianę w Excelu należy wpisać odpowiednią formułę

B2 i B14 to komórki pierwszej i ostatniej wartości naszego zbioru. Jeśli wartości naszego zbioru znajdują się np. w kolumnie A wtedy zastosowana przez nas formuła będzie wyglądać następująco: =mediana(A2:A14). Wszystkie wartości danego zbioru możemy zaznaczyć przeciągając kursor myszki od pierwszej do ostatniej wartości analizowanego zbioru, tak jak jest to pokazano poniżej:

Aby obliczyć medianę w Excelu należy wpisać odpowiednią formułę i zaznaczyć wszystkie interesujące nas wartości

Teraz wystarczy zamknąć nawias w naszej formule i nacisnąć ENTER. Program Excel błyskawicznie wyliczy nam wartość mediany naszego zbioru.

Obliczenie mediany w Excelu

Wartość mediany to 85 zł. Co to oznacza? Spośród 13 sprzedanych ubrań przez naszego sprzedawcę 50% to ubrania sprzedane za 85 zł i mniej, a 50% to ubrania sprzedane za 85 zł i więcej.

Na koniec prześledźmy raz jeszcze cały proces obliczenia mediany w Excelu w krótkim tutorialu zamieszczonym poniżej.

Udostępnij na:

Comments are closed.