Rozstęp – jak policzyć w excelu?

Udostępnij na:

Rozstęp to jedna z najprostszych, najbardziej intuicyjnych statystyk opisowych. Rozstęp to po prostu różnica między największą i najmniejszą wartością danego zbioru. Jak cennych informacji dostarcza nam poznanie wartości rozstępu w analizowanym przez nas zbiorze możecie przeczytać w artykule „Rozstęp”, który znajdziecie w boksieMiary Rozproszenia. Obliczenie rozstępu w przypadku zbiorów kliku elementowych jest niezwykle proste. Po odszukaniu największej i najmniejszej wartości naszego zbioru wystarczy odjąć te dwie wartości od siebie. Obliczony wynik to wartość rozstępu. Problem pojawia się, kiedy mamy do czynienia z większymi zbiorami, wieloelementowymi, wtedy zlokalizowanie największej i najmniejszej wartości może być już problemem. Na szczęście obliczenie rozstępu można zautomatyzować posługując się programem Excel. Jak obliczyć rozstęp w Excelu?

Przede wszystkim musimy przygotować sobie odpowiednią bazę. Wyobraźmy sobie, że jako właściciele sklepów z ekskluzywną odzieżą  chcemy porównać sprzedaż rozmiarów ubrań w dwóch różnych punktach sprzedaży. W butiku na ulicy Przeciętnej w minionym miesiącu sprzedaliśmy ubrania w następującej rozmiarówce: 38, 34, 38, 38, 42. W butiku na ulicy Rozwarstwienie sprzedane ubrania miały następujące rozmiary: 34, 34, 44, 34, 44. Baza w Excelu dla tych dwóch zbiorów wyglądałaby tak:

Rozstęp 1

W obu przypadkach średni rozmiar sprzedanych przez nas ubrań to 38, ale rzut oka na oba zbiory  (rozmiary ubrań sprzedane w obu sklepikach) pokazuje jak złą decyzją byłoby zamówienie w przyszłym miesiącu na ulicę Rozwarstwienie samych ubrań w rozmiarze 38 (ani jeden dotychczasowy klient tego butiku nie nosi tego rozmiaru). I tu z pomocą przychodzi właśnie rozstępstatystyka, która informuje nas jak bardzo wyniki naszego zbioru są rozproszone wokół średniej (im większa wartość rozstępu, tym większe rozproszenie wyników).

W pierwszej kolejności aby obliczyć rozstęp w Excelu musimy znaleźć najmniejszą i największą wartość naszego zbioru. Możemy zrobić to na dwa sposoby.

Zaznaczamy  wszystkie interesujące nas wartości danego zbioru i  klikamy lewy przycisk myszy. Zaznaczamy opcje „Sortuj”, a następnie „Sortuj od najmniejszych do największych”:

Rozstęp 2

Wybór tej opcji spowoduje, że wartości naszego zbioru – rozmiary ubrań sprzedane na ul. Przeciętnej zostaną uporządkowane od najmniejszej do największej.

Rozstęp 3

 W arkuszu Excela, w komórce A2 będziemy mieli najmniejszy rozmiar sprzedanego przez nas ubrania na ul. Przeciętnej – 34, w komórce A6 największy rozmiar sprzedanego ubrania – 42. Teraz, kiedy zlokalizowaliśmy już najmniejszą i największą wartość naszego zbioru, wystarczy odjąć te dwie wartości od siebie. W ten sposób obliczymy rozstęp dla rozmiarów sprzedanych ubrań na ul. Przeciętnej.

Aby odjąć od największej wartości najmniejszą wartość zbioru wystarczy, że w dowolnej pustej komórce Excela wpiszemy następującą formułę:

Rozstęp 4

W arkuszu kalkulacyjnym będzie wyglądać to tak:

Rozstęp 5

Teraz wystarczy kliknąć Enter, a program Excel automatycznie wyliczy nam wartość tego odejmowania, czyli de facto wartość rozstępu. W przypadku sklepu na ulicy Przeciętnej różnica pomiędzy największym i najmniejszym rozmiarem sprzedanych ubrań wynosi 8.

Rozstęp możemy również policzyć posługując się odpowiednimi formułami Excel umożliwiającymi nam zlokalizowanie najmniejszej  i największej wartości naszego zbioru.

Aby odnaleźć najmniejszą wartość zbioru, wystarczy że w dowolnej pustej komórce programu Excel wpiszemy następującą formułę:

Rozstęp 6

Wartości B2 i B6 to pierwsza i ostatnia komórka zbioru rozmiaru ubrań sprzedanych na ulicy Rozwarstwienie. Gdyby wartości tego zbioru zakodowane byłby w kolumnie „Z”, wtedy nasza formuła wyglądała by następująco: =min(Z2:Z6).  Po wpisaniu formuły i naciśnięciu przycisku Enter program Excel automatycznie wskaże nam najmniejszą wartość analizowanego zbioru, w tym przypadku jest to 34.

Rozstęp 7

Analogicznie postępujemy wyznaczając największą wartość naszego zbioru. W tym celu wpiszemy tylko nieco zmienioną formułę. Słowo „min” zamieniamy na „max”. Tym razem nasza formuła będzie wyglądać następująco:

Rozstęp 8

Po jej wpisaniu program Excel automatycznie wskaże nam największą wartość naszego zbioru. W tym przypadku jest to 44.

Rozstęp 9

Znając największą i najmniejszą wartość zbioru rozmiarów sprzedanych ubrań na ul. Rozwarstwienie bez przeszkód możemy obliczyć rozstęp. Wystarczy, że od największej wartości naszego  zbioru (44) odejmiemy wartość najmniejszą (34), czyli zastosujemy formułę: =A8-A7. Wynik naszego działania to 10. Rozstęp dla rozmiarów ubrań sprzedanych na ul. Rozwarstwienie wynosi 10 i jest większy niż w przypadku rozmiarówki z ul. Przeciętnej. Wyniki w przypadku rozmiarówki na ul. Rozwarstwienie są bardziej rozproszone wokół średniej.

Na koniec krótki filmik, który pomoże Wam zapamiętać to wszystko o czym mieliście okazję przeczytać w artykule.

Udostępnij na:

Comments are closed.