Skośność – jak policzyć w Excelu?

Udostępnij na:

Skośność jest statystyką, za pomocą której określamy asymetrię rozkładu analizowanej zmiennej. Dzięki skośności dowiemy się jak wyniki naszej zmiennej kształtują się wokół średniej. Czy ich rozkład zbliżony jest do rozkładu normalnego (współczynnik skośności „0”),  czy też może mamy do czynienia z rozkładem dodatnioskośnym – prawoskośnym (współczynnik skośności „> 0”) lub ujemnoskośnym – lewoskośnym (współczynnik skośności „< 0”). Dokładne informacje na temat skośności: jakich informacji dostarcza, jak interpretować tę statystykę możecie przeczytać w artykuleSkośność w boksie „Miary Kształtu Rozkładu”. Dzięki temu artykułowi zaś dowiedzie się jak policzyć skośność w Excelu?  Jest to bardzo proste.

Zacznijmy od przygotowania odpowiedniej bazy w Excelu, na której pokażemy jak krok po kroku wyliczyć skośność. Jako właściciele dwóch sklepów z ekskluzywną odzieżą chcemy sprawdzić jakie są rozkłady rozmiarów sprzedanych przez nas ubrań w dwóch sklepach: sklepie A i sklepie B. W minionym miesiącu w sklepie A sprzedano 6 sztuk odzieży w następujących rozmiarach: 38,34, 38, 38, 42 i 32. W sklepie B również sprzedano 6 ubrań, ale w następujących rozmiarach: 34. 34, 44, 34, 44, 43. Baza danych w Excelu z tymi zmiennymi powinna wyglądać tak:

Skośność 1

Baza danych gotowa, można rozpoczynać obliczenia. Zacznijmy od obliczenia współczynnika skośności dla rozmiarów sprzedanych ubrań w sklepie A. W dowolnej pustej komórce arkusza kalkulacyjnego Excel musimy wpisać odpowiednią formułę:

Skośność 2

 

A2 i A7 to pierwsza i ostania  komórka Excela, gdzie zakodowane zostały rozmiary sprzedanych ubrań w sklepie A. Gdyby nasze dane zostały zakodowane np. w kolumnie „F” wtedy należałoby wpisać następującą formułę: =skośność(F2:F6). W arkuszu kalkulacyjnym Excel wpisana formuła będzie wyglądać tak:

Skośność 3

Teraz wystarczy wcisnąć Enter, a program Excel błyskawicznie wyliczy dla nas wartość współczynnika skośności.

Skośność 4

Współczynnik skośności w tym przypadku wynosi -0,16. Jest ujemny, „< 0”, co oznacza, że w przypadku rozmiarów ubrań w sklepie A mamy do czynienia z rozkładem lewoskośnym – więcej jest wyników powyżej średniej.

Policzmy teraz współczynnik skośności dla sprzedanych ubrań w sklepie B. Zrobimy to dokładnie tak samo jak w przypadku sklepu A, z tym że tu wpisana do arkusza kalkulacyjnego Excel  formuła będzie wyglądała tak: =skośność(B2:B7). Wartość współczynnika skośności w tym przypadku wynosi 0,02. Rozkład jest lekko prawoskośny, dodatni („> 0”),  co oznacza, że w przypadku rozmiarów ubrań w sklepie B  więcej jest wyników poniżej średniej.

Skośność 5

Na koniec  mamy dla Was krótki filmik, który pozwoli Wam jeszcze raz prześledzić sposób obliczenia skośności w Excelu.

Udostępnij na:

Comments are closed.