Średnia arytmetyczna – jak policzyć w Excelu?

Udostępnij na:

Średnia arytmetyczna to suma wartości wszystkich zmiennych danego zbioru podzielona przez liczbę tych zmiennych. Wzór na średnią arytmetyczną jest następujący: a1+a2+…+an/n. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak obliczyć tą statystykę krok po kroku warto, żebyś przeczytał artykuł Średnia Arytmetyczna umieszczony w boksie Miary Tendencji Centralnych. Średnią arytmetyczną możesz też policzyć w Exelu. Jest to bardzo, bardzo proste.

Wcielmy się ponownie w rolę właściciela sklepu, który w minionym tygodniu sprzedał 13 ubrań w swoim butiku. Ceny sprzedanych ubrań były następujące: 50 zł, 50 zł, 75 zł, 85 zł, 85 zł, 90 zł, 90 zł, 120 zł, 250 zł, 250 zł, 350 zł, 50 zł, 75 zł. Teraz właściciel sklepu chce się dowiedzieć jaka była średnia cena sprzedanych przez niego towarów, czyli de facto chce wyznaczyć średnią arytmetyczną. Żeby to zrobić w Exelu, najpierw musimy stworzyć bazę kodując wszystkie wartości. Baza w Exelu powinna wyglądać tak:

Przykład bazy do obliczenia średniej w excelu

 

Kiedy baza będzie już gotowa, wystarczy wpisać odpowiednią formułę, a program błyskawicznie wyliczy nam średnią arytmetyczną dla naszego zbioru. W dowolnej, pustej komórce arkusza kalkulacyjnego Exel wpisujemy:

Aby obliczyć średnią arytmetyczną w Excelu, należy wpisać odpowiednią formułę

B2 i B14 to pierwsza i ostania komórka naszego zbioru. Jeśli nasze zmienne zakodowane byłby w kolumnie A, to formuła wyglądałaby następująco: =średnia(A2:A14). Wszystkie wartości danego zbioru możemy zaznaczyć przeciągając kursor myszy od pierwszej do ostatniej pozycji naszego zbioru, tak jak to jest pokazane poniżej:

Aby obliczyć średnią w Excelu należy wpisać odpowiednią formułę, po czym zaznaczyć wszystkie interesujące nas wartości

Teraz wystarczy zamknąć nawias i kliknąć ENTER. Program Excel automatycznie wyliczy nam średnia arytmetyczną dla naszego zbioru.

Obliczenie średniej arytmetycznej w Excelu

Średnia arytmetyczna dla naszego zbioru wynosi 124 zł i 62 gr. Co to oznacza? Gdybyśmy chcieli ujednolić ceny wszystkich 13 ubrań sprzedanych w minionym tygodniu w butiku naszego sklepikarza i jednocześnie utrzymać nasz utarg na poziomie 1620 zł.  każda sprzedana rzecz musiałaby kosztować 124 zł i 62 gr. 124 zł 62 gr.  w  przypadku  koszulki, który normalnie kosztuje 250 zł, to super okazja, ale w przypadku krawatu, czy rękawiczek cena ta już nie jest tak atrakcyjna. Jak zwodniczą miarą  jest średnia arytmetyczna możecie przeczytać w artykule „Średnia arytmetyczna”, czy Odchylenie standardowe.

Na koniec jeszcze rada dla „leniwców” J Jeśli szybko chcecie poznać wartość średniej arytmetycznej, niekoniecznie musicie wpisywać całą formułę do Exela. Wystarczy, że zaznaczycie wszystkie interesujące Was wartości. Na pasku po prawej stronie wyświetlą Wam się wtedy trzy informacje: liczba zmiennych w zaznaczonym zbiorze, suma wartości zmiennych i średnia arytmetyczna właśnie.

Wynik średniej arytmetycznej na pasku w Excelu

Dla tych, którzy chcą natomiast dokładnie zapamiętać sposób liczenia średniej arytmetycznej w Exelu przy użyciu formuły, tutorial  w ramach powtórki.

Udostępnij na:

Comments are closed.